top of page

מכיר ומוקיר | ד"ר רוביק רוזנטל | פתגמים בתלבושת החידה

מתוך ויקיפדיה:

ד"ר ראובן (רוּבִיק) רוזנטל (נולד ב-7 בנובמבר 1945) הוא בלשן, מילונאי, עיתונאי וסופר ישראלי, בעל הטור השבועי "הזירה הלשונית" בעיתון "מעריב", שבעקבותיו עשה דוקטורט בבלשנות והקים אתר אינטרנט בשם זה, העוסק בענייני שפה ובלשנות עם דגש על השפה העברית.


ביוגרפיה

רוזנטל נולד בתל אביב למשפחה ממוצא גרמני, שעל קורותיה כתב לימים את ספרו "רחוב הפרחים 22". סבו מצד אמו הוא חוקר תולדות האמנות גרשם קורט פרייער. כשהיה בן ארבע וחצי נפטר אביו, באותו חודש שבו נולד אחיו גדעון (שנהרג במלחמת יום כיפור). עד גיל זה ספג בביתו גרמנית בלבד[1]. כשהיה בן 19 עבר לקיבוץ נחשון והתחתן. הוא שירת בנח"ל וכתב בעיתון הקיבוץ. רוזנטל התבלט בכתיבתו העיתונאית ובגיל 23 התמנה לעורך השבועון של הקיבוץ הארצי בעיתון "על המשמר". כשהיה בן 26 מונה לתפקיד מזכיר קיבוץ נחשון. שנתיים לאחר מכן החל ללמוד לשון ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב וסיים את לימודיו בהצטיינות יתרה.

כשהיה בן 43 עזב את הקיבוץ עם משפחתו ועבר לתל אביב. הוא ערך את מדור הדעות בעיתון "חדשות", ולאחר סגירת העיתון עבד במשך כשנתיים ב"הארץ" ואחר כך במשך זמן קצר ב"דבר ראשון" שנסגר אף הוא אחרי זמן קצר. לאחר חצי שנה של אבטלה שב לעבודת העריכה וערך את המגזין "פנים", כתב העת של הסתדרות המורים, וכן ריכז את הקורסים העוסקים בעיתונות באוניברסיטה הפתוחה. אז החל גם לערוך את מדור הדעות של "מעריב", והמשיך בכך ארבע שנים, ולפרסם את טורו העוסק בלשון העברית: "הזירה הלשונית".

הטור הופיע בתחילה אחת לשבועיים במקומון "זמן תל אביב", ולאחר מספר גלגולים החל להופיע במוסף "סופשבוע" כל שבוע. הטור עוסק בשפה העברית תוך כדי נגיעות לחיי היום יום בארץ, לחברה הישראלית ולתרבותה. המדור עוסק בשיבושי לשון, התפתחות השפה העברית, הסברים למקורן של מילים, דקדוק, ניקוד ועוד. הטור בנוי מחלק ראשי בו כותב רוזנטל על הנושא העיקרי ושלוש מסגרות המכילות הערות ותוספות בנוגע לנושא זה. בדרך כלל אחת המסגרות מיועדת לפרסום תגובות הקוראים. השתתפות הקוראים מהווה חלק חשוב בטור, כאשר קוראים שונים מסייעים לרוזנטל להתחקות אחרי מקורן של מילים (בייחוד אם הן שיבושים של שפות זרות) ואף מציעים חידושי לשון מקוריים מפיהם. אוסף של הטורים שהתפרסמו בעיתון יצא לאור בספרים.

הוא היה עורך ראשי בתוכנית "הזירה הלשונית" בטלוויזיה החינוכית והשתתף בה בשנים 2003–2005.

בשנת 2004 העלה לראשונה את המופע "אין עלייך אחותי" יחד עם השחקן והזמר דורי בן זאב. בשנת 2009 העלה את המופע "אַ ייִדישע מאדרה", מחווה לשפות היידיש והלאדינו בשיתוף הזמרת דגנית דדו והשחקן והזמר יוני אילת. המופע הועלה לראשונה בבית אבי חי שיזם את ההפקה, ומשם המשיך לבמות נוספות. עם יוני אילת המשיך למופע נוסף שהחל דרכו בבית אבי חי: "עברית על הדרך".

בנובמבר 2014 עלה האתר "הזירה הלשונית", המכיל את מאמריו ורשימותיו של רוזנטל עד לאותה עת, וממשיך את פעילותו וכתיבתו בתחום. הטור השבועי מתפרסם גם באתר nrg.

עבודת הדוקטורט של רוביק רוזנטל עוסקת במאפיינים הלשוניים וההיררכיים של השפה הצבאית הישראלית. היא נכתבה בהדרכת פרופ' אורה שורצולד במסגרת המחלקה ללשון עברית וללשונות שמיות באוניברסיטת בר-אילן[2].


207 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Commenti


שמרו איתנו על קשר!
ספרו לנו מה המייל שלכם, ואנחנו נספר לכם
כל פעם שמתפרסם פוסט חדש בבלוג

ההרשמה התקבלה בהצלחה

bottom of page